Jaką farbę vintage wybrać?

Jaką farbę vintage wybrać?

Styl vintage charakteryzuje się przede wszystkim łączeniem przedmiotów z kilku epok, a także pokazaniem swojego indywidualnego charakteru – czy to w codziennych stylizacjach, czy w urządzanych pomieszczeniach. Coraz więcej osób decyduje się na odnowienie starych antyków (m.in. foteli, krzeseł, meblościanek) i umieszczeniu ich w nowoczesnych wnętrzach, którym przedmioty te dodają wyjątkowego klimatu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej producentów mebli i dodatków do mieszkania, stawia w swoich kolekcjach właśnie na styl vintage.

Gdzie dostępne są farby vintage?

farba vintageUrządzając własne mieszkanie w popularnym stylu vintage, należy od razu mieć na uwadze fakt, aby wszystkie pomieszczenia były ze sobą spójne – najlepiej więc jeśli elementy z innych epok będą jedynie dodatkami całego wnętrza. Absolutnie nie może ich być zbyt wiele, bo wtedy może to nie wyglądać zbyt dobrze i wręcz przytłaczająco. Zwykle zaczyna się od malowania ścian i wyboru odpowiedniego koloru. Farba vintage powinna być w odcieniach zieleni, pastelowego niebieskiego, szarości i beżu, ale także popularny jest kolor musztardowy i tradycyjny brązowy. Jeśli wybieramy mocny kolor, dobrze jest go umieścić jedynie na jednej lub dwóch ścianach, a na pozostałych użyć neutralnej bieli lub jasnej szarości. Farby w stylu vintage są dostępne już niemal we wszystkich marketach budowlanych, ponieważ są to bardzo popularne odcienie, często poszukiwane przez klientów. Można oczywiście wybrać swój własny kolor lub zdać się na te odcienie ze specjalnym dopiskiem vintage. Meble w tym stylu są dosyć drogie, dlatego warto jest poszukać w internecie lub na strychu dziadków starych stolików i krzeseł, by móc je samodzielnie odnowić i pomalować na wybrany kolor – tutaj trzeba jednak znaleźć specjalne farby do powierzchni drewnianych. Dobrym pomysłem jest także udanie się na targi staroci, które co jakiś czas odbywają się niemal w każdym większym mieście – tam można znaleźć za grosze prawdziwe unikaty!

Urządzenie mieszkania lub domu w stylu vintage wcale nie musi kosztować właścicieli fortuny. Wystarczy poświęcić trochę czasu na poszukiwania unikalnych antyków (nawet na osiedlowych śmietnikach!) i samodzielnie je odnowić i nadać im wyjątkowego charakteru. W internecie dostępnych jest wiele inspiracji oraz filmów, na których projektanci pokazują jak – krok po kroku – dokonać renowacji starych mebli i dodatków. Kto wie, może z czasem odkryjemy nową pasję i renowacja mebli stanie się naszą codzienną pracą i dodatkowym zarobkiem?