Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Znalezienie dobrego psychoterapeuty wydaje się banalne, ale w rzeczywistości tak nie jest. Z pewnością musi to być ktoś, kto jest w stanie zrozumieć nasze problemy i bezstronnie ocenić naszą sytuację w związku. Często zdarza się, że trafiamy do złych specjalistów, którzy komplikują nasze małżeństwo jeszcze bardziej, a nie o to w tym chodzi. Czym się kierować wybierając dobrego psychoterapeutę?

Po czym poznać dobrego psychoterapeutę?

psychoterapeuta w PoznaniuPo pierwsze, warto sprawdzić jego kwalifikacje. Dziś tak naprawdę każdy może zostać psychoterapeutą i doradzać ludziom, nawet jeśli nie ma do tego uprawnień. Stąd bierze się dużo złych opinii o psychoterapeutach. Dlatego warto wybierać takich, którzy ukończyli studia w tym kierunku. Dobry psychoterapeuta w Poznaniu powinien być wiarygodny. Jednak warto pamiętać, że nawet specjaliści mogą się mylić. Jeśli ktoś ze znajomych korzystał z usług akurat tego terapeuty, to warto zapytać o opinię. Pozytywna opinia o kimś zawsze nas uspokaja i nie dopowiadamy sobie, że coś pójdzie nie tak. Każde podejście terapeutyczne jest inne, dlatego trzeba sprawdzić, czy sprawdzi się ono w przypadku tego związku. Dobrze jakby psychoterapeuta nie był zamknięty od trzydziestu lat w jednym gabinecie, ale stale powiększał swoje doświadczenia, na przykład w różnego rodzaju placówkach. Na pewno nie chcesz, żeby był zaskoczony, kiedy przyjdziesz do niego ze swoim przypadkiem. Oczywiście wybierając się do jednego psychoterapeuty nie znaczy, że jesteśmy na niego skazani już do końca. Kiedy specjalista przestanie spełniać nasze wymagania, to możemy pójść do innego. Specjalista na swoich sesjach terapeutycznych nawiązuje z pacjentem pewną więź. Dlatego nie warto decydować się na pierwszego lepszego psychoterapeutę. Sesje są tutaj kluczowym elementem, bo to od nich zależy jak w późniejszym etapie poradzimy sobie z naszym problemem. Nie powinien także ślepo podążać za pacjentem, tylko przedstawić swój pomysł i punkt widzenia. W końcu terapia powinna w jakimś stopniu ukierunkować pacjenta na rozwiązanie konkretnego problemu, a nie przysporzenie mu jeszcze dodatkowych problemów.

Faktem jest, że nie każdy psychoterapeuta będzie tym najlepszym.Wiele ludzi trafia w dziesiątkę za pierwszym razem, a inny niestety musi się postarać, zanim znajdzie tego jedynego. Prawda jest taka, że psychoterapeuta powinien bardzo dobrze rozumieć pacjenta. Niestety nie zawsze się tak dzieje. W ostateczności może to prowadzić do komplikacji, że nie zostaniemy dokładnie zrozumiani lub źle przedstawimy swój problem.