Jak urządzić łazienkę w stylu retro?

Jak urządzić łazienkę w stylu retro?

Jako architekt wnętrz bardzo często jestem proszony o wypowiedzenie się na temat różnego typu ozdób dedykowanych poszczególnym pomieszczeniom. Zawsze wtedy powtarzam, że nie jestem stylistą, jednak jeśli to tylko możliwe, chętnie służę radą czy pomocą. Wygląd wnętrza ma często dużo wspólnego z tym, w jaki sposób jest ono zaprojektowane. Wielkość pomieszczenia, rozstaw drzwi i okien, wielkość poszczególnych wnęk — wszystko ma niebagatelne znaczenie w przypadku dekorowania przestrzeni.

Łazienki w stylu retro

bateria umywalkowa retroMój ostatni klient poprosił mnie, abym wykonał kompleksowy projekt jego nowej łazienki. Początkowo stworzyłem wirtualnie piękne, lecz nowocześnie urządzone wnętrze, jednak szybko okazało się, że taki obraz nie przypadł do gustu mojemu zleceniodawcy, więc zacząłem pracę od początku, tym razem skupiając się w pełni na urządzeniu pomieszczenia w taki sposób, aby wyglądało ono na pochodzące z jakiejś minionej epoki. Nowy pomysł na aranżację przestrzeni tak spodobał się mojemu klientowi, że postanowił on zapłacić mi całkiem sporo za nadzorowanie prac budowlanych, a następnie udekorowanie wnętrza pomieszczenia. Byłem początkowo trochę przerażony takim pomysłem, jednak moja ciekawość zwyciężyła i ochoczo zabrałem się do pracy. Na szczęście efekt końcowy był zadowalający. Mojemu klientowi najbardziej spodobała się kupiona przeze mnie bateria umywalkowa retro. Trochę zdziwiło mnie to, jednak faktycznie taki mały dodatek potrafił wiele zmienić. Nowy kran był bowiem na tyle nietypowy, że przyciągał uwagę gości już od progu. Bateria została wykonana z białego niklu, jednak jej rączka była ceramiczna. Oczywiście całość pięknie komponowała się wraz z wanną, która także imitowała zabytek. Urządzenie łazienki w stylu retro było dla mnie nie lada wyzwaniem. Przede wszystkim musiałem przestudiować różne poradniki wnętrzarskie, aby przekonać się, co jest teraz w modzie i jak kupować przedmioty stylizowane na dawne. Udało mi się na szczęście trafić na świetny sklep z tego typu gadżetami.

Czasami boimy się podejmowania wyzwań i wyjścia poza świat, w którym się ściśle poruszamy. Nie chodzi mi jednak o dalekie podróże (choć te także bywają ciekawą przygodą), ale o poruszanie się po nowym dla nas obszarze tematycznym, rozpoczynanie działań, o których wcześniej nigdy nie myśleliśmy, rozszerzanie własnej działalności o nowe obszary. Sam nigdy nie myślałem o urządzaniu wnętrz, a temat stylu retro był mi kompletnie nieznany. Dziś nie tylko pomagam swoim klientom stworzyć takie pomieszczenia, ale także w moim domu wprowadzam podobne rozwiązania.