Jak odzyskać vat z krajów UE?

Jak odzyskać vat z krajów UE?

Odziedziczyłam po rodzicach firmę, która zajmuje się międzynarodową wymianą handlową. Mamy oddziały w wielu różnych krajach Unii Europejskiej. Od razu samodzielnie prowadzę ten biznes i staram się cały czas znajdować jakieś udogodnienia dla przedsiębiorcom, dzięki którym moje zyski są większe. Ostatnio dowiedziałam się o tym, że mogę ubiegać się o zwrot podatku vat zapłaconego zagranicą w ramach podróży służbowych. Postanowiłam zainteresować się tym tematem i dowiedzieć się, o co konkretnie mogę wnioskować i jak duże pieniądze mogę z tego uzyskać.  

Udało mi się odzyskać zapłacony podatek vat

odzyskanie vat z ue dla firmyZależało mi na tym, aby znaleźć jakieś rzetelne informacje na ten temat. Postanowiłam, że poszukam ich w internecie. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: odzyskanie vat z ue dla firmy, i zaczęłam przeglądać wyniki. Dosyć szybko udało mi się trafić na rządową stronę, która wypowiadała się na ten temat. Wiedziałam, że tam znajdę aktualne informacje na temat stanu prawnego dotyczącego tego zakresu. Dowiedziałam się, że w związku z jednolitym prawem unijnym i międzynarodowym, od dłuższego czasu nie ma już obowiązku rejestrowania się w zagranicznych urzędach skarbowych po to, aby uzyskać zwrot vatu dla przedsiębiorców. Wystarczy złożyć w terminie wniosek do miejscowego oddziału skarbówki. To znacząco ułatwiło moją sprawę. Jednakże, jeszcze większym udogodnieniem dla przedsiębiorców był fakt, że wszystko można było załatwić nie wychodząc z domu. Wystarczyło zalogować się na platformę e-puap i złożyć wniosek drogą elektroniczną. Jeśli ktoś nie chce iść do urzędu, ten sposób jest o wiele szybszy niż wysyłanie wypełnionych dokumentów pocztą tradycyjną, ponieważ dzięki wniosek jest natychmiastowo przyjęty do rozpatrzenia. Jest to o tyle ważne, że na rozpatrzenie wniosku urząd ma, według KPA, 30 dni. Jeśli więc komuś zależy na czasie, to jest dla niego najlepsza opcja. Postanowiłam tak zrobić. Zrobiłam skany wszystkich faktur z ostatnich kilku miesięcy, które świadczyły o moich zagranicznych wydatkach służbowych.

Następnie zalogowałam się na platformę używając od tego profilu zaufanego. Wystarczyło wypełnić wniosek i podpisać go. Podpis może przybrać dwojaką formę. Mianowicie można to zrobić za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub za pomocą profilu zaufanego. Wybrałam tą drugą opcję, ponieważ było to dla mnie szybsze rozwiązanie. Już tydzień później otrzymałam odpowiedź, że moje pismo zostało rozpatrzone pozytywnie i w ciągu trzech dni należny zwrot podatku vat powinien znaleźć się na moim koncie.