Gdzie wykorzystywane są poliuretanowe rolki?

Gdzie wykorzystywane są poliuretanowe rolki?

 

Najczęściej jest żółty, pomarańczowy lub czerwony. Niekiedy posiada inne kolory, które bywają naprawdę zróżnicowane. Można powiedzieć, że jest jak tęcza pod względem barw. Mowa o stalowym, ciężkim potworze każdego magazynu, czyli tak zwanym paleciaku. Jednak warto skupić się na jego małym elemencie – kółkach. Z czego są one wykonane?

Poliuretanowe rolki w praktyce

rolka poliuretanowaJak już zostało wcześniej powiedziane, powszechnym zastosowaniem tego typu rolek jest montaż w ręcznych wózkach magazynowych potocznie zwanych paleciakiem lub też bączkiem. Są w tych urządzeniach stosowane między innymi z powodu swoich zalet, które posiadają. Na zalety rolek składają się przede wszystkim swego rodzaju gładkość, jaka je charakteryzuje, w wyniku czego nie niszczą posadzki, po której są używane. Element taki jak rolka poliuretanowa posiada aluminiowy korpus, a jej opona wykonana jest właśnie z poliuretanu. Najczęściej stosuje się w nich łożyska kulkowe, dzięki czemu zapewniają one stałą, bezawaryjną pracę i odpowiedni ruch kół bez możliwości zacięcia czy też ogólnie odmówienia posłuszeństwa w każdy inny sposób. Warto dodać, że rolki tego typu charakteryzują się dodatkowo wysoką odpornością na uderzenia, ścieranie, zarysowania, a nawet są odporne na substancje chemiczne. Należy jednak pamiętać, aby nie testować ich wytrzymałości w miejscach do tego nieprzeznaczonych – przestrzeganie zasad BHP jest podstawą! Są także odporne na zjawiska pogodowe oraz wodę. Charakteryzują się również cichobieżnością oraz zdolnością do idealnego tłumienia drgań. Najczęściej rolki te są stosowane do przyspieszenia wykonywanych prac. Poza ręcznymi wózkami znajdują zastosowania również w różnych maszynach oraz urządzeniach specjalistycznych. Jeśli chodzi o branże, wykorzystuje się je na przykład w przemyśle drzewnym – między innymi stolarstwie – jako element frezarek. Rolki poliuretanowe zapewniają posuw drewna. Poza tym idealnie sprawdzają się w prowadnicach do brzeszczotu w wyrzynarkach. Innym wykorzystaniem rolek tego typu jest używanie ich do bram przesuwnych, a także rolek dociskowych. Warto dodać, że rolki dociskowe wykorzystywane są między innymi w mechanizmie magnetofonów, gdzie tłumią drgania.

Rolki poliuretanowe przez szereg zalet, którymi się charakteryzują, są wykorzystywane w wielu branżach. Ich użyteczność została doceniona między innymi w przemyśle logistycznym, drzewnym i wielu innych dziedzinach. Tego typu elementy są wysoce trwałe na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, związki chemiczne, a także na czynniki atmosferyczne.