Fibrobeton ze zbrojeniem stalowym

Fibrobeton ze zbrojeniem stalowym

Fibrobeton to podstawowy materiał budulcowy w dzisiejszej branży budowlanej. Jak łatwo się domyślić jest to pewien rodzaj betonu, który zawiera dodatkowe składniki – włókna zbrojeniowe. Mogą być one zrobione ze szkła, stali lub tworzyw sztucznych. Wszystko zależy od tego jakie parametry betonu chcemy osiągnąć. Czy będziemy używać go w celu zalewania posadzek czy wykonania elewacji.

Włókna stalowe jako zbrojenie betonu

stalowe zbrojenie rozproszone do betonuWażne jest aby włókna były  równomiernie rozmieszczone w objętości betonu. Stalowe zbrojenie rozproszone do betonu wpływa znacząco na jego właściwości. Dzięki niemu fibrobeton otrzymuje większą odporności na zginanie, rozciąganie, ściskanie, uderzenia. W związku z tym wykorzystywany jest do zalewania stropów i posadzek w pomieszczeniach przemysłowych. Na właściwości fibrobetonu wpływa także rodzaj zbrojenia, tego z jakiej ilości włókien zostało ono stworzone, jaki kształt posiadały włókna, czy jakiego były wymiaru. Dzięki nim beton nie kruszy się i nie rozpada na kawałki. Włókna stalowe wykonane sa najczęściej z ciętego stalowego drutu. Jeśli mają haczykowaty czy falisty kształt łatwiej im się zakotwiczyć w betonie. Należy pamiętać aby ich ilość wynosiła od 0,5 do 3% objętości betonu. Jeśli będzie ich za dużo może dojść do łączenia się ich w kule przypominające jeże. Jeśli dodamy ich za mało beton nie otrzyma takich właściwości jakich oczekujemy. Aby zbrojenie uformowało się w odpowiedni sposób ważny jest także rozmiar kruszywa, z którym łączymy włókna. Kruszywo powinno wynosić od 4 do 8 mm. Zapewni to równomierne rozmieszczenie zbrojenia. Wyróżnia się też trzy typy ułożenia włókien w zbrojeniu. Liniowe, płaskie i przestrzenne. Otrzymanie najwyższych właściwości fibrobetonu zapewnia nam ostatnie ułożenie nazywane także ułożeniem 3 D gdy włókna ustawione  są we wszystkich kierunkach. Aby włókna były rozmieszczone równomiernie należy dodawać je stopniowo w każdej fazie powstawania betonu. Włókna powinny posiadać odpowiedni atest higieniczny i aprobatę techniczną. Zastosowanie włókien zbrojeniowych w betonie eliminuje nam stosowanie siatek zbrojeniowych. Oszczędzamy także na transporcie prętów metalowych na budowę służących do wykonywania tradycyjnego zbrojenia.

Nowoczesne technologie, nowoczesne materiały, lepsze parametry – wszystko to sprzyja rozwojowi budownictwa. Sprawia, że rzeczy, plany, konstrukcje, które jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się być nieosiągalne dziś nie są czymś niemożliwym. Ponadto coraz większą uwagę przykłada się także do formy budynków, ich wyglądu w czym również znalazł szerokie zastosowanie fibrobeton.