Efektywne oświetlenie parkingu

Efektywne oświetlenie parkingu

Parking jest miejscem, które ze względu na natężenie samochodów, a także wszelkie manewry, jakie w jego przestrzeni wykonujemy, cechuje się podwyższonym niebezpieczeństwem, w zakresie różnych wypadków. Z tego względu bardzo ważną kwestią w każdym projekcie parkingu jest rozplanowanie w odpowiedni sposób jego oświetlenia. Niezależnie od tego, czy jest to parking naziemny, piętrowy, czy podziemny, zawsze musi być wyposażony w lampy rozświetlające nawet najciemniejsze jego zakamarki.

Zaprojektowane oświetlenie parkingowe

oświetlenie parkinguW naszym otoczeniu zetknąć możemy się z różnymi typami parkingów. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami, a co za tym idzie, innymi również potrzebami w zakresie oświetlenia. Czasami do oświetlenia parkingu wystarczą wysokie latarnie, które będą rozstawione w odpowiedniej odległości i wyposażone w żarówki charakteryzujące się odpowiednią mocą. Nie bez znaczenia w tej kwestii jest również wysokość latarni. Jest ona znacząca ze względu na fakt, że im wyższa będzie nasza latarnia, tym większy promień światła będzie emitować. Ale jednocześnie, z im większej wysokości światło to będzie emitowane, tym będzie charakteryzowało się ono mniejszym natężeniem. W przypadku parkingów podziemnych stosuje się oświetlenie, które nie będzie oślepiające w ciemności. Jednocześnie dba się o to, by parking był oświetlony w każdym miejscu, bez tworzenia niebezpiecznych przestrzeni nazywanych „czarnymi punktami”. Tego typu miejsca tworzą bowiem realne zagrożenie stłuczkami lub większymi wypadkami. Lampy na parkingach podziemnych umieszczane są też na odpowiedniej wysokości, by samą swoją konstrukcją nie stwarzać zagrożenia dla samochodów i ludzi. Najczęściej montowane są na ścianach i filarach wspierających konstrukcję parkingu. Bardzo podobne rozwiązania w zakresie oświetlenia stosuje się również na parkingu poziomowym, chociaż dba się jednocześnie o to, by lampy, które znajdą na nim zastosowanie, były odporne na oddziaływanie czynników zewnętrznych. W gruncie rzeczy muszą więc one łączyć w sobie właściwości lamp montowanych na parkingach podziemnych i naziemnych.

Na rynku znajdziemy wielu różnych producentów, którzy zajmują się wytwarzaniem lamp parkingowych. Dzięki temu zawsze możemy dostosować oświetlenie parkingu do konkretnych warunków panujących w jego otoczeniu. Dodatkowo w naszym otoczeniu działa wiele różnych firm, które zajmują się proponowaniem gotowych systemów oświetleniowych przygotowanych dla konkretnych parkingów i dostosowanych do ich indywidualnych projektów.