Do czego może posłużyć kotwa chemiczna?

Do czego może posłużyć kotwa chemiczna?

Kiedy planujemy budowę domu lub gruntowny remont mieszkania, musimy zaopatrzyć się w wiele urządzeń i narzędzi budowlanych. Jednym z nich są specjalne tworzywa czy kleje do mocowań różnych elementów. Jednym z często używanych tworzyw mocujących jest kotwa chemiczna. Wstrzykuje się ją z pomocą specjalnych urządzeń, łącząc tym samym różne rodzaje podłoża.

Jak działa kotwa chemiczna?

kotwa chemiczna fischerKotwę chemiczna można nabyć w sklepach budowlanych, a najczęściej jest ona przechowywana w specjalnych pojemnikach. Jest to roztwór żywicy, który potrafi związać ze sobą materiały budowlane takie jak cegła, pustaki czy cement. Dodatkiem do żywicy w kotwie chemicznej jest specjalny utwardzacz. Są one ogólnodostępne, można je nabyć w prawie każdym markecie budowlanym. Jednym z najpopularniejszych marek produkujących kotwy chemiczne jest marka fischer. Kotwa chemiczna fischer posiada różne pojemności, a jej zbiornik zakończony jest specjalnym aplikatorem, który znaczenie upraszcza aplikowanie płynu w wąskich szczelinach betonowych. Klei się z jej pomocą materiały o mniejszej stabilności podłoża, które ciężko byłoby połączyć ze sobą specjalnym klejem. Kotwa chemiczna występuje w postaci płynnej, co odróżnia ją od standardowych kotew, które przybierają wygląd metalowych prętów, za pomocą których łączy się ze sobą elementy budowlane, szczególnie te pionowe z tymi poziomymi. Jedną z odmian standardowych kotew są kołki rozporowe. Standardowe kotwy jednak nie wszędzie mogą zostać zastosowane, szczególnie nie są zalecane na krawędziach konstrukcji czy w miejscach, w których wbicie kołka mogłoby spowodować kruszenie się struktury materiału budowlanego. Właśnie w takich miejscach stosuje się kotwy chemiczne, które można wpuścić nawet w najwęższe szpary i zastosować je do materiałów, które łatwo kruszeją. Takie łączenie elementów nazywa się kotwieniem, czyli łączenie ze sobą takich elementów jak fundamenty. Kotwy chemiczne zaleca się szczególnie do stosowania ich na zewnątrz, ponieważ ich zastosowanie chroni warstwy podłoża przed dostawaniem się do środka wilgoci. Często stają się środkiem wykorzystywanym w instalacjach przeciwpowodziowych. Można z ich pomocą zamocować nawet najluźniejsze elementy, które bardzo ciężko jest ze sobą spoić.

Kotwa chemiczna jest to roztwór żywicy, który dodatkowo posiada odpowiedni utwardzacz. Zapewnia to klejenie ze sobą trudnych elementów konstrukcji budowlanych, takich jak cegła czy cement. Płynna struktura umożliwia stosowanie jej w strukturach, na których nie sprawdziłyby się standardowe kotwy w formie kołków rozporowych czy metalowych łączeń.