Dlaczego warto wykonać ocieplenie pianką?

Dlaczego warto wykonać ocieplenie pianką?

Izolacja natryskowa z roku na rok zyskuje swoich zwolenników. Ceniona jest za łatwość nakładania, lekkość i bardzo korzystne parametry. Inwestorzy coraz częściej wybierają tę metodę ocieplania zamiast tradycyjnego styropianu. Jak dokładnie wygląda nakładanie izolacji z pianki, do jakich elementów konstrukcyjnych można ją wykorzystać i jakie niesie za sobą korzyści?

Dlaczego warto izolować pianką PUR?

ocieplanie pianką purIzolację z pianki poliuretanowej można wykonać właściwie wszędzie – stosuje się ją do ocieplania dachów, ścian, a nawet fundamentów. Na rynku znaleźć można kilka rodzajów pianki, różniących się masą, odpornością na wilgoć i wytrzymałością. Zasada jest prosta – im więcej pianka wytwarza bąbelków powietrznych, tym jest lżejsza. Taki rodzaj pianki stosowany jest najczęściej do ocieplania dachu. Im bąbelków powietrznych powstaje mniej – tym pianka jest bardziej wytrzymała na ściskanie i odporna na działanie wilgoci. Ten rodzaj pianki najczęściej spotkać można na fundamentach oraz pod posadzką na gruncie. Ocieplanie pianką PUR jest stosunkowo nową metodą, jednak już teraz można spotkać wielu fachowców, którzy oferują tego typu usługi. Nakładanie pianki poliuretanowej wydaje się zajęciem łatwym, jednak tak samo jak w przypadku pozostałych prac budowlanych, warto skorzystać z usług profesjonalisty. Pianka rozprowadzana jest na powierzchni izolowanej przy pomocy specjalnego agregatu, który rozpyla równomierną warstwę gęstej cieczy. Pod wpływem powietrza zachodzą reakcje chemiczne, podczas których pianka zwiększa swoją objętość nawet dwudziestokrotnie, zapełniając całą powierzchnię, na której została rozpylona. Dzięki tej metodzie pianka tworzy jednolitą, nieprzerwaną warstwę izolacji, która dociera nawet w najbardziej ukryte przestrzenie – co mogłoby być niemożliwe stosując tradycyjne metody ocieplania. Ta cecha pozwala także na wykorzystanie pianki przy dociepleniach ścian trójwarstwowych, w których występuje pustka powietrzna. Jest ona uzupełniana pianką, zwiększając tym samym izolacyjność termiczną budynku. Odpowiednie izolacja budynku jest niezwykle ważna – wpływa na komfort mieszkańców, zmniejsza koszty ogrzewania budynku, a także zabezpiecza wnętrze budynku przed wykwitem pleśni oraz grzybów.

Pianka izolacyjna PUR to świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na wykonaniu szczelnej, jednolitej izolacji termicznej domu lub innego budynku. Odpowiedni montaż pianki sprawia, że w domu nie powstają mostki termiczne, którymi ciepło mogłoby uciekać z budynku. Ponadto pianka PUR posiada wysoki poziom izolacji termicznej.