Czy poliwęglan nadaje się na dach?

Czy poliwęglan nadaje się na dach?

Jednym z trudniejszych montaży i napraw, są te, które należy wykonać na wysokościach. Wiąże się to bowiem nie tylko z trudnymi warunkami, ale i z wnoszeniem materiałów, z jakich wykonuje się konkretne rzeczy. Tak na przykład jest ze szkłem, które trzeba wnieść na górę, jeśli chce się zamontować tam odpowiednie zadaszenie. To właśnie ono jest na tyle problematyczne, że trzeba było poszukać pewnej alternatywy, która nie tylko będzie dużo lżejsza. I tak zaczęto wykorzystywać poliwęglan.

Jaki poliwęglan można zastosować na dach?

płyta poliwęglanowa na dachTworzywo sztuczne, jakie wykorzystuje się jako zamiennik szkła, to poliwęglan lity. To właśnie on najbardziej go przypomina i najlepiej się sprawdza. Dlatego właśnie jest z powodzeniem zamieniany, zarówno przy budowie zadaszeń, jak i szklarni, świetlików czy wiele innych. Wszystko to ze względu na jego własnościowi, które sprawiają, że jest podobny do szkła, a nawet dużo lepszy. Płyta poliwęglanowa na dach albo zadaszenie najczęściej ma 3 mm grubości. Dzieje się tak, gdyż wówczas ma największą przezroczystość i najbardziej przypomina swój odpowiednik. Można również wykonać zadaszenie z poliwęglanu nieprzezroczystego, budując na przykład wiatę na podwórzu. Poliwęglan sprawdza się tak wyjątkowo dobrze na dachach z wielu względów. Po pierwsze jest odporny na promieniowanie słoneczne. To ważne, ponieważ wystawione na gorące słońce, mogłoby popękać lub się roztopić. Jest również wodoodporny, dzięki czemu takie zadaszenie jest szczelne i pozwala na spędzenie odpowiednio bezpiecznego czasu w ucieczce przed burzą. Dodatkowo poliwęglan jest łatwy w montażu ze względu na swoją lekkość i wytrzymałość. W przypadku szkła należy używać materiałów specjalnie przeznaczonych do montowania i zabezpieczania tego ciężkiego materiału. W przypadku zaś poliwęglanu wystarczą standardowe gwoździe lub inne łatwo dostępne materiały, za pomocą których można przymocować na stałe ów poliwęglan. Jest to wyjątkowo ważne, gdyż nie tylko daje pewność, że montaż będzie prostszy, ale i tańszy niż w przypadku innych zadaszeń.

Każde zadaszenie wykonane z poliwęglanu litego nie tylko sprawia, że można korzystać z nie bez obaw przed zmoknięciem, ale i przed ewentualnym silnym wiatrem lub innych ewentualności. Sam materiał jest również wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu przetrwa nawet najgorsze gradobicie. To wyjątkowo ważne, gdyż w innym przypadku nie tylko nie doszłoby do zniszczenia całej konstrukcji, ale również byłoby to niebezpieczne dla osoby, która znajduje się na pod nim.