Co sprawia, że ​​transformator toroidalny jest niezawodny?

Co sprawia, że ​​transformator toroidalny jest niezawodny?

Ogólnie rzecz biorąc cena transformatora zależy od jego rdzenia i miedzi.  Przy czym wszystkie inne materiały stanowią tylko niewielki procent ceny. Ceny miedzi są zazwyczaj ustalane przez Giełdę Metali ale koszt rdzenia może się znacznie różnić w zależności od doboru materiału. Niektórzy tani producenci w tym wielu z siedzibą w Chinach są w stanie obniżyć ceny stosując stal z recyklingu do swoich rdzeni transformatorów. Jednak ten tańszy materiał rdzenia wiąże się z mniejszą niezawodnością i wydajnością.

 Wybór transformatora toroidalnego

polecane transformatory toroidalneWysokowydajne rdzenie są produkowane z ciągłego paska najwyższej jakości pierwotnej stali, nie pozostawiając szczelin powietrznych i luźnych arkuszy stali lub laminatów powodujących wibracje. Wykorzystanie materiału pierwotnego pozwala również inżynierom projektować transformatory w punkcie indukcji magnetycznej określonym przez młyny co zmniejszac straty związane z transformatorami. Niski poziom hałasu i wysoka sprawność to dwa popularne i polecane transformatory toroidalne,. Producenci opracowują wyspecjalizowane techniki produkcji aby zapewnić możliwie najcichsze rdzenie bez żadnych typowych wad, takich jak wyższe straty i większe wymiary. Drut do nawijania stosowany w sprzęcie elektrycznym jest ogólnie nazywany drutem magnetycznym. W tym celu stosuje się zarówno aluminium, jak i miedź ale miedź jest ogólnie preferowana w transformatorach toroidalnych ze względu na jej obciążalność prądową, koszt, rozmiar oraz właściwości elektryczne i cieplne. Uzwojenia na transformatorze toroidalnym są odsłonięte na całej powierzchni transformatora.Co zapewnia optymalny transfer ciepła odpadowego z uzwojeń miedzianych. To często pozwoli projektantowi na użycie drutu o nieco mniejszej średnicy, niż byłoby to rozsądne. jednocześnie bez przekraczania określonego limitu wzrostu temperatury, jeśli pozwala na to regulacja obciążenia i względy wydajności. Drut emaliowany z podwójną powłoką jest również ważny dla zmniejszenia ryzyka zwarcia po nawinięciu drutu wokół rdzenia. Szczególnie ważny jest również proces nawijania transformatora toroidalnego. Konstrukcja uzwojenia może mieć duży wpływ na indukcyjność upływu, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w przypadku określonych zastosowań prądu upływu. Nawijanie drutu emaliowanego musi być równomiernie ułożone i wypoziomowane a siła nawijania maszyny musi być odpowiednio dobrana aby uniknąć perforacji drutu emaliowanego w procesie nawijania. W ten sposób emaliowany drut może równomiernie otaczać rdzeń toroidalny bez ryzyka zwarcia.

Uzwojenie rzędowe to takie, w którym cewka jest nawinięta w taki sposób, że części całego uzwojenia są nawinięte w wielu segmentach w kształcie koła wokół toroidu. Po nawinięciu żądanej nieparzystej liczby segmentów w jednym kierunku i zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kolejna parzysta liczba segmentów zostanie nawinięta w drugim kierunku czyli przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Powtarza się to aż do zakończenia uzwojenia. Uzwojenie pasmowe znacznie zmniejsza maksymalny gradient napięcia między zwojami lub naprężenia na izolacji przewodu. Zapewnia to ochronę przed skokami napięcia, które są bardzo powszechne w każdej aplikacji.