Ciepła woda w kranie z ogrzewacza

Ciepła woda w kranie z ogrzewacza

W wielu domach i mieszkaniach w blokach w okresie letnim trzeba podgrzewać wodę, która następnie leci z kranu lub z prysznica. W domach w okresie letnim nie pali się w piecach centralnych i dlatego też o ciepłą wodę trzeba zadbać w inny sposób. Podobnie jest w blokach, gdzie sezon grzewczy trwa od października do kwietnia, ale poza tym okresem ciepłą wodę uzyskuje się przez jej podgrzewanie. W tym celu do niedawna jeszcze stosowało się piecyki gazowe lub bojlery elektryczne. Dzisiaj wygląda to już trochę inaczej.

Dzisiaj montuje się przepływowe ogrzewacze elektryczne

przepływowy elektryczny ogrzewacz wodyTechnologia związana z uzyskaniem ciepłej wody w okresie letnim zmieniła się w ciągu ostatnich kilku lat. Powoli odchodzi się od elektrycznych bojlerów, które do ogrzania całego zbiornika wody zużywają bardzo dużo energii elektrycznej. W blokach najczęściej stosowano piecyki gazowe, które ogrzewały wodę zanim ta dopłynęła do punktu wodnego. Z piecykami bywa jednak różnie, a gaz wcale nie jest tańszy od prądu. Powyższe rozwiązania stosowano do niedawna, ale dzisiaj używa się nowoczesnych ogrzewaczy przepływowych. To bardzo proste i dobrze przemyślane urządzenia, które potrafią ogrzewać wodę przepływającą przez kran nad zlewem czy baterie prysznicową. Nie trzeba tracić prądu na ogrzanie wody w bojlerze, bo podgrzewacze zużyją go tylko tyle ile potrzebne jest do podgrzania na bieżąco zużywanej wody. A to naprawdę duża oszczędność pieniędzy. Podobnie jest w przypadku ogrzewania wody w blokach. Odchodzi się już od piecyków gazowych, na temat których można by bardzo wiele napisać. A ile trzeba wydać na przepływowy elektryczny ogrzewacz wody? Bardzo niewiele, bo ceny tych urządzeń zaczynają się od trzystu złotych. Można kupić proste urządzenie jednopunktowe, które montuje się do jednego kranu lub baterii prysznicowej. Można też kupić ogrzewacz, który zrealizuje całe zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na ciepłą wodę. Będzie on trochę droższy, bo musi mieć odpowiednią moc i wydajność. Ale wystarczy jeden ogrzewacz, żeby uzyskać ciepłą wodę we wszystkich kranach.

Ogrzewacze, które na bieżąco podgrzewają przepływającą przez kran wodę, kosztują od trzystu złotych do maksymalnie dwóch tysięcy. Przy czym te najdroższe to urządzenia, które z całą pewnością mogą zastąpić bojler elektryczny w dużym domu z wieloma punktami wodnymi. Nawet najmocniejsze ogrzewacze i tak zużyją mniej energii elektrycznej niż klasyczny bojler, w którym wodę w okresie letnim podgrzewa się za pomocą grzałki. Dlatego takie rozwiązanie dzisiaj jest stosowane najczęściej.