Cięcie plexi – jak to się robi?

Cięcie plexi – jak to się robi?

Wycinarki laserowe to świetne narzędzia dające możliwość tworzenia wielu różnych rzeczy. Od prostych pudełek po grawerowanie szczegółowej grafiki na drewnie lub budowanie złożonych trójwymiarowych obiektów. W tym przewodniku dla początkujących wyjaśnimy podstawy działania wycinarki laserowej, pokażemy kilka przykładów rzeczy, które można wykonać za pomocą lasera i jak tworzyć projekty do cięcia lub grawerowania laserowego. Dowiemy się również, jakiego materiału można użyć i jak uzyskać dostęp do wycinarki laserowej.

Do czego wykorzystać wycinarkę?

błyskawiczne cięcie plexi laseremCo to jest wycinarka laserowa? Wycinarka laserowa to sterowana komputerowo maszyna, która wykorzystuje wiązkę lasera do precyzyjnego cięcia lub grawerowania materiału. Laser to po prostu silnie skupione, silnie wzmocnione światło. Wiązka laserowa powoduje lokalne spalanie, topienie lub parowanie materiału. Rodzaj materiału, który może ciąć laser, zależy od rodzaju lasera i mocy konkretnej maszyny. Termin laser to skrót od wzmocnienie światła przez stymulowaną emisję promieniowania”. Technologia laserowa została opracowana w latach 60. =Istnieją różne typy wycinarek laserowych. Ten przewodnik skupi się w szczególności na laserach gazowych i laserach CO2, ponieważ ten typ jest najczęściej używany przez hobbystów i małe firmy. Inne typy to na przykład lasery światłowodowe lub kryształowe, które są najczęściej używane w zastosowaniach przemysłowych. Wycinarki laserowe CO2 są w stanie wycinać i grawerować szeroką gamę materiałów niemetalicznych, takich jak drewno, papier, akryl, tekstylia i skóra. Więcej materiałów i szczegółów znajdziemy w internecie. W wycinarce laserowej CO2 wiązka laserowa jest wytwarzana w rurze wypełnionej gazem CO2. Następnie za pomocą zwierciadeł i soczewek wiązka lasera kierowana jest na głowicę lasera i skupiana na powierzchni materiału. Jak więc widać błyskawiczne cięcie plexi laserem jest niezwykle opłacalne i przede wszystkim bardzo korzystne dla osób, które faktycznie posiadają wygórowane oczekiwania. Dzisiejsze firmy bardzo mocno wyspecjalizowały się w tych działaniach i potrafią odpowiedzieć na zapotrzebowanie przeróżnych klientów.

Silniki sterowane elektronicznie poruszają głowicą lasera, aby wyciąć lub wygrawerować żądany kształt w materiale przedmiotu obrabianego. Kształt jest definiowany przez plik wejściowy, którym może być obraz wektorowy lub rastrowy. Kiedy laser uderza w materiał, bardzo mały obszar nagrzewa się w niezwykle krótkim czasie, powodując stopienie, spalenie lub odparowanie materiału.