Budowa rurociągu kretem

Budowa rurociągu kretem

Innowacyjne technologie pojawiające się w pracach inżynieryjnych bardzo ułatwiają wykonywanie wielu zadań. Dotyczy to między innymi prac związanych budową rurociągów metodami bezwykopowymi. Pozwalają one na osiągnięcie dużej oszczędności czasu i wydatków, które należy ponieść w przypadku wykonywania wykopów niszczących infrastrukturę. Wśród znanych metod bezinwazyjnych budowy rurociągów dużą rolę odgrywają przeciski.

Układanie rurociągu metodą przecisków

znane przeciski kretMetody bezinwazyjnego układania rurociągów mają jedną podstawowa zaletę, którą jest bezinwazyjność wobec infrastruktury na powierzchni gruntu. Ta cecha implikuje pozostałe korzyści jakimi są ograniczenie kosztów, oszczędność czasu pracy. Wśród metod bezwykopowego układania rurociągów lub okablowania wyróżniamy przewierty horyzontalne, przeciski hudrauliczne oraz przeciski pneumatyczne. Bardzo ciekawą metodą są powszechnie wykonywane znane przeciski kret należące grupy przecisków pneumatycznych. Niezależnie od producenta takich urządzeń wszystkie z nich noszą potoczną nazwę „kret”. Producenci dostarczają na rynek „krety” o bardzo różnych średnicach tak aby można było optymalnie dopasować ich średnicę do wielkości przekroju wprowadzanych rur.  „Krety” jako urządzenia pneumatyczne do pracy potrzebują współpracy ze sprężarkami dostarczającymi sprężone powietrze wprawiające urządzenie w ruch. Opisując zasadę działania „kreta” w najprostszy sposób najpierw należy zapoznać się z jego budową. W stalowym korpusie zamknięty jest tzw. bijak, który pod wpływem sprężonego powietrza uderza z ogromną siłą w głowicę. W ten sposób następuje ruch „kreta” w gruncie, który jest zagęszczany wokół cylindra. Bijak wykonuje w cylindrze ruchy posuwisto zwrotne i w zależności od wielkości urządzenia takich cykli może wykonać w granicach od 4 do 6 na sekundę. „Krety” nie są urządzeniami sterowanymi i wymagają obsługi przez bardzo doświadczonego operatora, który będzie potrafił zapewnić celność przebicia. Przed przystąpieniem do prac „kretem’ należy przygotować wykop startowy, z którego urządzenie wystartuje oraz wykop końcowy będący punktem docelowym „kreta”. Tak więc nadanie odpowiedniego kursu początkowego urządzeniu ma tutaj największe znaczenie.  

Najlepsze urządzenia typu „kret” posiadają teflonowe prowadzenia i uszczelnienia. Zapewniają one najwyższą żywotność oraz łatwość wymiany tych elementów niskim kosztem. „Krety” jako urządzenia pozbawione możliwości sterowania przeznaczone są do wykonywania linii przesyłowych na dość krótkich odcinkach wynoszących od 5 do 20 metrów długości.